Nechlubte se cizím peřím! Víte, čí fotky nebo texty jsou na vašem webu?

Nechlubte se cizím peřím! Víte, čí fotky nebo texty jsou na vašem webu?

Jak vytvořit svou prezentaci nejen na internetu, abychom někoho nepoškodili a nedostali se do sporu se zákonem?

Víte, čí fotky nebo texty jsou na vašem webu?

Porušování práv k autorským dílům je dnes v době internetu a sociálních sítí čím dál více diskutovanou otázkou. Na internetových stránkách lze dnes sdílet videa, fotografie i texty.

Je však nutné si uvědomit, že zneužití autorského díla je v České republice ošetřeno autorským zákonem č. 121/2000 Sb. a neznalost zákona neomlouvá.

Pojďme si tedy zrekapitulovat, co je podstatou autorského zákona a co je v případě užití autorského díla třeba dodržet.

Předmětem práva autorského je dílo literární, umělecké a vědecké. Jde o dílo, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoliv objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické. Autor takového díla, videa, fotografie i textu má ze zákona k takovému dílu práva majetková a osobnostní. Což autorovi umožňuje rozhodnout o užití díla, o zveřejnění díla a jeho dílo podléhá nedotknutelnosti, tedy možnosti jakkoli dílo upravovat druhou stranou.

Pokud by tedy někdo k fotografii, která byla vytvořena někým jiným, přimaloval fousy, vyvěsil fotografii na sociální síti a získal tak pro svůj podnik více klientů, porušil by autorský zákon hned v několika bodech.

Je proto důležité vědět, že autor takového díla, byť třeba staženého jako obrázek z webu, má vždy ke svému dílu právo majetkové a osobnostní. A jedině s jeho souhlasem lze vytvářet kopie takového díla, upravovat jej a zveřejňovat na jiných webových stránkách, než je ta jeho. Majetková práva autorovi zanikají až uplynutím 70 let po jeho smrti, ale i tak obecně platí, že by autor měl být u díla uveden celým svým jménem.

Co se týče psaných textů, není tomu jinak, než je výše uvedeno.  Lze však využívat části psaného díla. Takový výňatek musí mít odůvodněnou míru a je třeba u textu uvádět řádnou citaci v souladu s normou ČSN 01 6910. Pak je takový text možné použít i jako součást jiného díla bez autorova souhlasu.

Z výše uvedeného je tedy patrné, že pokud budeme vytvářet vlastní webové stránky, tiskové zprávy nebo budeme třeba sami spravovat  facebookový profil jako obchodní či jiná společnost, můžeme lehce porušit zákon.

Základem je tedy tvorba originální grafiky i originálních textů a fotografií. Nestahujte je tedy z jiných webů, ale vytvořte si či zakupte ty originální a své.

Základem je tedy tvorba originální grafiky, v případě textů se obrátit přímo na odborníka a fotografie nestahovat z jiných webů, ale zakoupit je u samotných fotografů nebo u fotobanky. V minulosti pomáhala naše společnost řešit problémy klientů, týkající se výzev k zaplacení pokuty z fotobank.

To, že se tato problematika týká každého z nás lze uvést na jednoduchém příkladu. Od kamaráda obdržíte video z jeho svatební cesty, v podkresu hraje píseň Václava Neckáře, Stín katedrál a do titulku je vložen obrázek s odjíždějícím autíčkem s nápisem Just married. To ovšem v pořádku není. Kamarád tak zneužil cizí píseň a obrázek, pokud tedy obrázek nekreslil sám. Autorům jistě nic nezaplatil a nedohodl se s nimi, za jakých podmínek může tato autorská díla použít.

Náš tým ví, jak na to. Navrhneme Vám taková řešení, aby byla ctěna nejen autorská práva, ale i zákon. 

Neváhejte nás kontaktovat na telefonu 466 415 831.

Mgr. Andrea Vávrová
oddělení PR
PAREXPO, s.r.o.

Kontaktní formulář



Odeslat Váš email nebude předán 3. osobám ani 3. stranám.

PAREXPO s.r.o.

zobrazit menu